Opatrenia vlády sa dotknú bežných ľudí, deficit sa dá znižovať aj inak

01.06.2012 Bratislava

Bratislava 1. júna (TASR) - Doteraz prijaté opatrenia, ako aj ďalšie avizované kroky vlády Roberta Fica (Smer-SD) určené na konsolidáciu verejných financií sa v prevažnej miere dotknú bežných ľudí, strednej vrstvy, živnostníkov či budúcich dôchodcov. Zhodujú sa na tom predstavitelia opozície. Suma 1,5 miliardy eur, potrebná na zníženie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), by sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa dala celá získať šetrením na spotrebe štátu a efektívnejším bojom s daňovými únikmi.

"Odmietame, aby sa bremeno šetrenia a nerozumné, takzvané prorastové opatrenia prenášali na plecia občanov. Postihne to predovšetkým tých, ktorí dnes tvoria pracovné miesta, domáci produkt, živia seba a rodiny a sporia si na budúcnosť, pretože to považujú za zodpovedné," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Figeľ.

Nezaradený poslanec Daniel Lipšic vládu kritizuje za to, že zatiaľ čo prínos zvyšovania daní či mimoriadnych odvodov pre banky a regulované firmy podrobne kvantifikuje, zdráha sa vyčísliť napríklad efekty boja proti daňovým podvodom. Táto snaha je pritom podľa neho prospešná a zníženie únikov len na úroveň priemeru EÚ by rozpočtu prinieslo vyše 1,1 miliardy eur. Pochybuje však, či kabinet túto snahu myslí úprimne.

"Myslím si, že je možné mať deficit 3 % bez toho, aby boli zaťažovaní ľudia, živnostníci, malí podnikatelia, stredná vrstva. Stačí zaťažiť oligarchov, vybrať na daňových podvodoch reálne sumy a znížiť spotrebu veľkého štátu. Máme pocit, že sa ide brať tým slabším, nie silnejším," varuje Lipšic.

Opozičná SDKÚ-DS predstavila konkrétne opatrenie, ktoré by malo štátu priniesť dodatočných 50 miliónov eur. Ide o obmedzenie vyplácania rodičovských príspevkov podľa toho, koľko rodičia v minulosti odpracovali. Na plnú výšku príspevku tak majú mať nárok len tie rodiny, kde aspoň jeden z rodičov pracoval v uplynulých štyroch rokoch minimálne 270 dní, je absolventom či študuje na strednej alebo vysokej škole. Alternatívou je odpracovaných minimálne 180 dní a ďalších 90 dní strávených na aktivačných prácach.

"V prípade, že sa toto kritérium nenaplní, výška rodičovského príspevku bude na 50-% úrovni a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa sa nebude vyplácať vôbec," vysvetlil predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. "Je to praktický príklad, ktorý môže zajtra vláda alebo parlamentná väčšina zobrať, zahlasovať zaň a má 50 miliónov eur vo vrecku, a navyše ľudia pocítia aspoň základnú spravodlivosť zoči-voči tomu, čo okolo seba vidia," doplnil predseda strany Pavol Frešo.

Opozičný Most-Híd zásadne nesúhlasí s tým, že väčšina konsolidačných opatrení vlády sa má realizovať na strane príjmov, zavedením nových a zvyšovaním existujúcich daní, a nie na strane výdavkov. Odmieta pritom zrušenie rovnej dane z príjmu aj zníženie príspevkov do druhého dôchodkového piliera.

"Je pre nás absolútne neprijateľné, keď táto vláda pod rúškom hesla "budeme brať bohatým", čo sa týka len približne 20.000 ľudí, ide siahnuť na súkromné účty - na vlastné peniaze približne 1,5 milióna bežných občanov," upozornil predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos. Podľa podpredsedu strany Ivana Švejnu zamýšľaným radikálnym znížením príspevkov do druhého piliera z 9 % na 3 % dochádza de facto k jeho likvidácii.
 

Vyberte región